Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Opravený kříž Na Hraničkách znovu vysvěcen

V neděli 30. června proběhla u křížku na cestě k lhotskému boří, na Lubensko-lhotských hraničkách, mše svatá. Slavnostní bohoslužbu sloužil náš kněz p. Mgr. Pavel Vágner. U této příležitosti byl znovu vysvěcen kamenný kříž z roku 1890.

Jan Šebestík, domkář z Lubné, zanechal ve své závěti roku 1889 kapitál na stavbu kříže Na Hraničkách i na jeho udržování. Roku 1890 pak kříž vyhotovil mistr kamenický Cyprián Moser z Kostelan. Zub času však nemilosrdně kříž okusoval, proto se zastupitelstvo obce v roce 2023 rozhodlo kříž zrestaurovat. Kompletní obnovení křížku provedl restaurátor MgA. Tomáš Kopčil Dis. z Bílovic. Celková částka opravy činila 229.054,-Kč. Obec získala na opravu dotace, a to od Zlínského kraje 68.700,-Kč a od Ministerstva zemědělství 160.337,-Kč; na financování oprav se spolupodílela částkou 1.700,-Kč , vícepráce činily 13.225,-Kč.

V krátkém proslovu paní starostka připomněla historii kříže a popsala probíhající rekonstrukci. „Jaký kříž, taková víra,“ zaznělo z úst pana faráře, který ve své promluvě vysvětlil význam kříže, a to nejen pro křesťany.

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří se i přes nepříjemný vítr mše i vysvěcení zúčastnili. Až půjdete kolem, určitě se u kříže zastavte. Zahlédnete krásný lidský odkaz citové vazby a lásky ke krajině, k domovu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více fotografií ve fotogalerii >>

Click to listen highlighted text!